Briga o ličnim finansijama je važna veština za ženu sa sela iz više razloga, s obzirom na specifičnosti života u ruralnim sredinama. Prvo, ova veština omogućava ženama da prepoznaju i iskoriste finansijske resurse koje imaju na raspolaganju, poput prihoda od poljoprivrede, kako bi osigurale stabilnost svojih porodica. U ruralnim područjima, gde poljoprivreda često čini temelj egzistencije, razumevanje efikasnog upravljanja prihodima i troškovima postaje ključno za održavanje ekonomske održivosti domaćinstva.
Drugo, briga o ličnim finansijama pruža ženama nezavisnost i samostalnost u donošenju odluka o svojim budućim ciljevima. Kroz osnaživanje ovom veštinom, žene postaju sposobne da planiraju dugoročno, postavljaju ciljeve za sebe i svoje porodice, te ostvaruju finansijsku autonomiju. Uzimajući u obzir posebne izazove i potrebe ruralnih žena, briga o ličnim finansijama postaje ključni alat za poboljšanje kvaliteta njihovog života i pružanje temelja za održivo ekonomsko jačanje ruralnih zajednica.
Zato smo se na ovom predavanju bavili ne samo razumevanjem brojeva i njihovom logikom, već kako da kroz brigu o novcu kreiramo lično blagostanje, jer prema rečima naše predavačice “Briga o novcu je zapravo briga o sebi – o zdravlju, sreći i sigurnosti”. Jednom rečju, kroz ovo predavanje istražili smo načine kako preuzeti kontrolu nad ličnim finansijama i stvoriti održivu budućnost za sebe i svoju porodicu.
Prisustvo ovom predavanju je učesnicama donelo:
- Informisanost o osnovnim pojmovima za upravljanje ličnim finansijama
- Osnaženost da koristeći smernice sa predavanja preuzmu kontrolu nad svojim finansijama
- Usmerenost kako da ostvare ušteđevinu i sagledaju mogućnosti investiranja za svoje ideje.
- Motivisanost da zakorače na sopstveni put ostvarivanja ličnih i poslovnih ciljeva.
Naš predavač je Karolina Herbut, finansijska savetnica, edukatorka i kouč. Iza sebe ima 15+ godina iskustva u finansijskom sektoru. Vlasnica je firme Herbut Consulting (https://www.herbutkarolina.com/) i predsednica je Centra za finansijsku edukaciju i osnaživanje (CEFIN). Lansirala je prve finansijske wellbeing i online programe o ličnim finansijama na našim prostorima, kao i e-knjigu „Upravljanje ličnim finansijama“. Kroz njene edukacije, konsultacije i koučing, čiji fokus je povećanje finansijske pismenosti I ekonomsko osnaživanje građanja, je do sada prošlo više hiljada osoba.
Ako želiš da više saznaš zašto i kako žene treba da se bave svojim finansijama, OVDE možeš pročitati Karolinin tekst na tu temu.
Upitnik za samoprocenu iskorišćenosti finansijskog potencijala
Takođe ovde možeš skinuti i UPITNIK SAMOPROCENE ISKORIŠĆENOSTI FINANSIJSKOG POTENCIJALA koji će ti reći da li i koliko koristiš svoj finansijski potencijal.