Pčelarstvo kao nasleđe i beg iz grada – Danijela Munitlaković

Ja sam Danijela Munitlaković, apiterapeut, apipedagog i vlasnica brenda „Plodovi Srbije,“ koja sa velikom ljubavlju vodi posao i bavi se proizvodnjom i prodajom pčelinjih proizvoda. Iako sam po struci ekonomista, napustila sam karijeru u velikim sistemima, napustila sam grad i sa suprugom se preselila na imanje koje smo kupili u selu Ježevica, kod Čačka,  i na obroncima planine Jelice  potpuno se posvetili pčelama i apiterapiji. Tako sam kancelariju, zamenila radom pod vedrim nebom. Aktivna sam članica udruženja žena sa sela Evgenija, kao i udruženja žena Nadežda Petrović iz Čačka. Predavač sam na akademiji za apiterapiju i pčelarstvo.

Rođena sam među pčelama, a zvanično sam u pčelarstvu od pre nekih 6-7 godina kada sam odlučila da napravim iskorak i uključim se u posao koji je mama, onako više iz hobija radila. Pradeda Nikola je počeo da se bavi pčelarstvom pre više od 100 godina, prenoseći ljubav prema pčelama naslednicima.

Kao četvrta generacija pčelara, zajedno sa porodicom, stvaram visokokvalitetne proizvode, među kojima se posebno izdvajaju krem medovi i linija Imuno medova, među kojima su Imuno med, Imuno med za decu, Bronhi med i med sa semenom koprive. Naši proizvodi nastaju iz strasti prema kombinovanju vrhunskog meda sa pažljivo odabranim sastojcima, pružajući zdravu alternativu industrijskim slatkišima. „Plodovi Srbije“ su prepoznati i među lekarima, što je dodatno potvrđeno uspešnim primerima korišćenja naših proizvoda u terapiji. Da smo uspeli, govore i mnoge zlatne medalje na međunarodnom ocenjivanju meda, imuno meda i propolisa.

Mi smo proizvodnju meda podigli na viši nivo onda kad smo odlučili da od „običnog“ livadskog meda napravimo Krem med za koji smo inspiraciju pronašli u Sloveniji. Jedan od izazova je bio da dobijemo finu, nežnu, baršunastu strukturu, bez krupnih kristala, karakterističnih za neke vrste meda. Trebalo je dobiti med koji će biti gušći od meda, da se ne razliva, a opet dovoljno maziv na hleb i peciva, i to samo upotrebom jednog sastojka – meda.

Zatim, spajanjem meda i najkvalitetnijeg voća napravili smo fantastičnu ponudu Кrem medova, mešajući ih čisto mehaničkim putem, do kremaste strukture, zadržavajući sva kvalitetna svojstva meda i voća. Potom smo uvidevši dečiju ljubav prema medu sa malinom izbacili na tržište Imuno med za decu, koji u sebi sadrži: polen,divlju borovnicu, divlju kupinu, malinu, limun, šipurak…

Pored pčelarstva, apiterapija takođe sfera mog interesovanja. Uspela sam da završim i zvanično dobijem licencu sertifikovanog apipedagoga, kao i apiterapeuta za isceljenje pčelinjim proizvodima i proširim znanja. Apiterapija je holistička naučna disciplina, koja se bavi korišćenjem pčelinjih proizvoda u preventivne i terapijske svrhe. Apiterapija je pristupačna za zdravlje ljudi, finansiski dostupna, a na duže staze znatno ‘lekovitija’ od tradicionalne medicine i trebalo bi je popularizovati što više kako bi postala efikasan način zdravstvene zaštite. Osnovni cilj apiterapije je smanjenje upotrebe lekova, a posebno antibiotika, antireumatika, kortikosteroida, koji pored toga što podstiču rezistenciju izazivaju i niz drugih smetnji, kao što su osip, bolovi i nadutost u stomaku, povraćanje, dijareju, alergije, ekceme.

Obzirom da sam ja iz grada došla u nepoznatu sredinu, mislim da bi mi bilo mnogo teže da se naviknem da u selu nije postojalo, jedno udruženje žena Evgenija, gde su mi se sve članice (njih oko 30) našle u svim mogućim situacijama i problemima. Kako su one meni pomogle, svaka na svoj način, tako i ja želim da pružim podršku nekoj ženi ili ženama, kojima je potrebna.

Umrežavanje i podrška žena, kao što je primer Mreža Jezgro, ima uticaj i na profesionalni i na lični razvoj žena, što je danas jako bitno, jer su žene izložene neviđenim izazovima u društvu.

Sledeće što mi je u planu, a zbog čega sam i završila apiterapiju i apipedagogiju je edukacija šire populacije o značaju pčelinjih proizvoda i uopšte rad sa decom, kao i prilagođavanje pčelinjaka za grupne posete, kao i da omogućim široj populaciji boravak u apikomori i korišćenje svih blagodeti pčela.

Ostavite komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *