Kada samo na početku neke svoje ideje, često se pitamo: “Kako je drugima uspelo?” Gledajući iz ugla početnika, tuđi uspeh deluje jednostavno. Ali iza svakog postignuća stoji niz odluka, ali i doslednosti, posvećenosti i hrabrosti da se u izazovima vide prilike i ne odustane od ličnog puta.
Zato na ovom predavanju nećemo govoriti o tehničko poslovnim aspektima osnivanja edukativnog centra ili haba. Umesto toga, pričaćemo o putu transformacije jedne ideje – kako su ograničenja korak po korak postala resursi ka održivim rešenjima za jednu celu seosku zajednicu.
Kroz ovo predavanje saznaćete:
- Zašto je jedan idealan, ali u početku pogrešan plan, doveo do pozitivnih promena – ne samo za jednu porodicu i poslovnu ideju, već i za celu zajednicu.
- Čućete zašto se nedostatak infrastrukture pokazao kao najveća prednost sela Vrmdža i kako je to oblikovalo jedinstvenu ponudu usluga i proizvoda ovog mesta.
- Kako je koncept socijalne ekonomije kroz rurbani pristup postao realnost u zajednici, osnažujući meštane i jačajući njihov ekonomski položaj, naročito žene i mlade ovog sela.
Ovo predavanje u svojoj suštini predstavlja lični iskaz predjenog puta, i zato vam ga od srca preporučujemo.
Snimak radionice
Materijal sa radionice
Ovaj sadržaj je dostupan samo za članice mreže. Ukoliko si već članica, prijavi se, a ukoliko želiš da budeš pridruži se.Dodatno čitanje
Ako želite dublje da istražite ovu temu, preporučujemo vam da pročitate tekstove koji su deo razvoja ove priče:
1. “Svaki početak ima svoj početak“, koji govori o ličnoj refleksiji spremnosti za promenu, i
2. Priručnik “Eko selo kao model ruralnog razvoja i ekonomskog osnaživanja srpskih sela”, koji će vam otkriti zbog kojih faktora je Vrmdža 2020. godine postala centar sveta.
Više informacija na koji način je Rural hub definisao svoj model rada i postojanja, nakon otvaranja, možete pogledati na sajt www.ruralhub.rs